.::. Türkülerimiz Özümüzdür..! .::.

Geri Git   .::. Türkülerimiz Özümüzdür..! .::. .:: Halk Müziği::. .:: Web Sayfaları ::. ► A - D

Seçenekler Stil
Alt 31.Ekim.2011, 15:30   #1
teldentele
Emekçi Dost

teldentele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İstanbul
Konular: 1516

Level: 45 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 112 / 1123
Güç: 1196 / 24064
Tecrübe: 93%

Standart Baran Deniz

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

“Gittikçe betonlaşan yeryüzünün kıraç toprağında
Yapayalnız kaldım ve sustum ...
İçimdeki haykırışlar çoğaldı, çoğaldı, çoğaldı ,çoğaldı...
Ve karşıma çıkan ilk rüzgarın melodisine yükledim duygularımı;
Fırtınaya dönüşsün diye...’’

Ve karşısına çıkan ilk rüzgarın melodisine yükledi duygularını, önce BARAN yağdı, sonrası DENiZ . Yarattığı müzik denizi ile yüreklere yağdırdığı baranla göçebe çıkar ezgi dolu yolculuğuna... Aslen Tuncelili olan Baran Deniz’in Hikayesi 1973 yılında Mersinde dünyaya gelmesiyle başlar. Asıl adı BARAN DURAN olan Baran’ın hayatı , ailesinin ve sevdiklerinin onu ‘DENİZ’ diye çağırmasıyla ve kendini tanımlarken kullandığı iki isimle devam eder.

Eğitim hayatına, doğduğu yer olan Mersin ilinde başlayan Deniz , ilkokulun ilk iki yılını , Mersin’inin Üç Ocak İlkokulunda geriye kalan bölümünü ise Antalya’nın Pembelik Köyünde tamamlar. Egitim hayatının ortaokul kısmına tekrar Mersinde başlayıp ve daha sonra Antalya’nın Emekevler Ortaokulundan 1988 yılında mezun olur. Göçebe bir hayata sahip olan BARAN DENİZ , ortaöğretim hayatı olan liseye iki yıl ara verdikten sonra Mersin Gazi Lisesinden mezun olur. Eğitim hayatı sürekli kesintilerle devam eden DENİZ , Üniversiteye; 1999 -2000 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi , Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanarak başlar. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü iki yıl okuduktan sonra özel nedenlerden dolayı yarım bırakarak İngiltere’ye gider.

Müzikal hayatı : “ Kendimi tanımaya başladığım çoçukluk yıllarımda , 5-6 yaşlarında ritimle başladı.” Diyerek Müziğe olan aşkının başlangıç yıllarını vesikalaştırır. Bu çerçeve içerisinde Denizin müziğe olan ilgisi , çocukluk yıllarında kendi çabalarıyla yarattığı müzik aletleriyle ilerlemeye başlar. Kapı ve masalara vurarak müzikal ritmik tınıları yakaladıktan sonra gerçek bir enstrüman ile tanışması gerektiğine inanan BARAN DENİZ , ilkokulun son yılının yaz tatilinde çalışarak biriktirdiği tüm parasıyla, Güney Amerika ve Afrika’nın vurmalı çalgı türü olan bir Bongo satın alır. Bir süre Bongo ile perküsyon üzerine müzik çalışmalarına devam eden Deniz,1997 yılında Mersinde ilk ciddi müzik çalışmasına , hayatında önemli yere sahip iki can dostu ile kurdukları müzik grubunda bateri çalarak profesyonel anlamda başlangıç yapar. Perküsyon ile başladığı müzik çalışmalarına, 1999-2000 yıllarında üniversite eğitimi için gittiği Gaziantep ilinde , Türkü Barlarda hem bendir çalıp hem de türkülere sesiyle hayat vermeye başlar. Enstrüman konusunda, perküsyondan sonra gitar çalmaya başlar.Böylece müzik yaşamında ürettiği bestelere destek olacak gitar tınılarını da yol arkadaşı seçer kendine...

Baran Deniz’in profesyonelliğe geçişi sırasındaki ve icra ettiği müzik tarzi hakkındaki düşüncelerinde “besteci ve yorumcu biri olarak hemen hemen her tarzı beğeniyle dinlerim.Ama kendime yakın bulduğum tarz, Türkü ve Özgün protest diyebilirim. Çocukluk ve gençlik yıllarım ailemin de etkisiyle daha çok protest tarzda albümler dinleyerek geçti. Bu vesileyle hayatın sosyal olgularını müzikle daha yakından ve bilinçli bir şekilde tanımama yardımcı oldu.” der DENİZ , müziğin evrenselliğine inanan ve müziği Doğu-Batı olarak ayırmayan. her iki müzik tarzı için de kendi melodik yapısı içerisinde özgün ve doğal olduklarını savunan bir müzik anlayışına sahiptir.

O , her zaman ezgilerle beslenmiş bir ruh hali içerisinde yaşar ve müzikal hayatında üretici müzisyen olma sorumluluğunu üstlenir. Bu yolda besteler yaratmayı kendisine amaç edinen BARAN DENİZ , “Müzik benim için; bir yaşam şeklidir. İnsanın acıları ,sevinçleri ve hüzünleri ortaktır. Eğer bu duyguları tüm içtenliğinizle dışavurabiliyorsanız, yarattığınız müzik ile toplumun her kesimine ulaşabilirsiniz.” Diyerek karşısına çıkan ilk rüzgarın melodisine yükler duygularını, yarattığı müzik denizi ile yüreklere yağdırdığı baranla ezgi dolu yolculuğuna göçebe çıkan Deniz , 2008 yılında kendi bestelerinden oluşan ‘ÇALI nın türküsü’ adlı albümünü müzikseverler ile buluşturur. ‘Yüreğim Yandı’adlı şarkısıda müzikseverler tarafından beğeniyle karşılanan BARAN DENİZ, müzik hayatına halen İngiltere’de devam etmektedir.
teldentele isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyenler: 1 (Kayıtlı Üye: 0, Misafir: 1)

Seçenekler
Stil