.::. Türkülerimiz Özümüzdür..! .::.

Geri Git   .::. Türkülerimiz Özümüzdür..! .::. .:: Halk Müziği::. .:: Ozanlarımız & Sanatçılarımız ::. ► Musa Eroğlu

Seçenekler Stil
Alt 19.Temmuz.2009, 11:35   #1
PALADAYI
DeRSimLi

PALADAYI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Dersim & Almanya-Köln
Konular: 1235

Level: 66 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 659 / 1649
Güç: 3659 / 38566
Tecrübe: 96%

Arrow Musa Eroğlu Kimdir ?

Musa Eroğlu Kimdir ?

Kendi agzindan Musa Eroglu...

1946 yilinda Mersin'in Mut Kazasi'nda doğdum. O zamanlar Mut 2500 nüfuslu bir ilçeydi.
Saz çaliyordum. Saz çalma babadan-dededen kalma gelenekti, aslinda. Bunu ögrenmek adeta zorunluluktu. Esasinda bizim köyün disinda, Mut'tun diger köylerinde saz çalmak-türkü söylemek pek yoktu. Yörede "Karacaoglan"la ilgili gelenegi, senligi sürdüren bir köydü, bizimkisi. Çevrede davul-zurna disinda müzikal pek bir renklilik yoktu. O yüzden bizim köy biraz da dislanmisti çevre köylerce. Şenlikte oynadığım Karacaoğlan rolü beni çok etkiledi ve böyle sürüp gitti. Sürekli çalisarak, kendimi gelistirerek sanatimi bugünlere getirdim. Bu sanat ve her sanat için bir ömür yetmez aslinda. Bir altyapi zaruri, okul zaruri tabii egitim temel zaruriyet. Mut'ta bir folklor gurubu olusturuldu. Ben orada görev aldim. O Karacaoglan oyununun, beni pesinden sürükleyen o oyunun pesinden gittim hep.
Gezebildigim bölgelerde, Trakya hariç, Anadolu'nun birçok köyüne ulastim. Sadece Çorum'da 340 köy gezdim. Anadolu'da gördügüm su; yasamlarin inançlarin yüzde doksani ortak. Gelenek ve görenekleri ortak. Yani ortak bir kültürleri var. Anadolu'daki kültür zamanla bir mozaige dönüsmüs. Biz kendi gelenek ve göreneklerimizi "sehirli kalibi" içine oturtmaya çalismisiz. Sehirle özdeslestirmeye çalismisiz. Halbuki, çok uzunca bir evrim bu. Belki göçebe yasami sehirli için garip gelebilir; ama sehirlinin büyük kismi huzursuzdur, yasamindan. Kirsal alandan sehre göçte, yozlasma yasamis. Alt yapiya uyum yok. Sorunlar çok. Dil mesela, hiçbir zaman köydeki, obadaki, yayladaki insan sehirdekiler gibi konusamaz. Konusmasi da beklenemez. Benim için bile bu böyledir. Sehir bambaska, sehircilik bambaska bir seydir. Bu tasinmayla gelen insanlar, korunmuyor. Kurban Bayrami'nda apartmanda kurban kesen insaninin çaresizligini düsünün. Halbuki o insan köydeyken, bunu çok dogal ve rahat yapiyordu. O kültür sehre tasinmamis demek ki. Kültürel ögeler budanmaya basladigi zaman, o güzel türkülerle yogrulan insanlarin ileriye dogru bakislari da törpülenmistir. Bu yüzden bosluktadir. Köyde dogmus, büyümüs, olan biri olarak, her sene köyümü ziyaret ederim. Bu bir hasrettir. Bunu hiç ihmal etmedim. Simdi köyle sehir, sehirli ve köy kökenliler arasinda bir kopukluk var. Keske bu kopukluk giderilebilse. Böyle bir toplumda müzikle, gelenekle, türkü de törpülenir.
Anadolu'daki müzik formu incelenirse, Ege Bölgesi'nde genis bir müzik formu oldugu görürüz. Mesela o zeybeklerdeki incelikler, etimolojik yapidaki güzellik, estetik ne kadar hos. Sözler çok az, müzik daha fazla. Iç Anadolu'da sözler daha fazla, müzik daha az. Ege ve Karadeniz: Ege'de, ihtiyaçtan dolayi (sosyolojik nedenlerden taassuptan filan kaynaklanan) müzikli renklilik çesitlilik var. Bunu çaliyor. Daha evvel ne yapiyor? Bogaz havasi dedigimiz bir sey var. Ilk önce havasiyla yüksek perdeden ihtiyaçlarini seslendiriyor. Bu ihtiyaç, bir alt yapidan doguyor. 30-40 bin kisilik konserler yapiliyordu, Ege'de. Müziklerin bu kadar çesitli olmasinin Grek Kültürü'yle mutlaka bir ilgisi var. Rodos'tan, Girit'ten derlenen türkülere baktigimiz zaman, sadece sözleri farkli. Yunanca söylüyor, biz burada onun Türkçesi'ni söylüyoruz. Bu müzik, bu halkin alt yapisinin rafineliginin yansimasidir. Dogu Anadolu'da ise, iki veya üç dört sesten olusuyor melodiler. Iç Anadolu'da da daha az. Karadeniz'de geçmisteki Pontuslarin torunlari vardir. Ama bir kemençenin çalimi, hiç de küçümsenecek birsey degil. Tüm Anadolu'nun incelenmesi gerekiyor yani teker teker.
1965'teki iki tane 45'lik yaptim. Dinsel motifli seyler okumustum. O günden bugüne 1979'de bir uzunçalar yaptim. 15 tane kaset yaptim. 45'likleri sayamiyorum. Daha fazla. Ayrica sanatçi kardeslerimle yaptigim ortak 7 kaset var. "Muhabbet" adini vermistik adina. En son Arif Sag'la resital seklinde yapmistik. Bir de en son UNESCO için bir çalisma yaptim. UNESCO'dan Henri le'Comte isimli bir Asya müzikleri arastirmacisi, sürekli gezilerle, incelemelerle müzik çalismalari yapiyor. Bütün Türki Cumhuriyetler'inde çalinan müzik araçlarinin çogunun CD'lerini yapmis, kayitlari kendisi yapiyor. Benimle de baglantiya geçti ve benimle de CD çalismasi yapti. 1980'li yillardan itibaren müzik yönetmenliklerim var. Birçok müzisyenin yetismesinde katkilarim vardir. Belkis Akkale, Bedia Akartürk, Selda Bagcan, Ümit Tokçan.... Anadolu'daki semahlarin kaybolmamasi için, "Bin Yillik Yürüyüs" isimli 90 dakikalik 2 CD semahlari yaptim. Ticari amaçli degildir bu. Ileriye kalabilmesi için kaybolmasin diye. Bunu halk kültürüne bir katki olarak görüyorum. Bunlari yasama geçirmek için, 1980'den(1983) sonra insanlara baglama felsefesini ögretmek için de bir dershane açtim.
PALADAYI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Aralık.2009, 18:12   #2
Eskiya
Türkü Aşıgı

Eskiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 1

Level: 4 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 89
Güç: 11 / 1967
Tecrübe: 59%

Alıntı:
''Anadolu'daki semahlarin kaybolmamasi için, "Bin Yillik Yürüyüs" isimli 90 dakikalik 2 CD semahlari yaptim. Ticari amaçli degildir bu. Ileriye kalabilmesi için kaybolmasin diye. Bunu halk kültürüne bir katki olarak görüyorum. ''
Bu iş bir aşkla,sevdayla yapılınca böyle güzellikler ortaya çıkıyor,sadece yukarıdaki söyledikleri yetmez mi,bunu yapmayı kendine bir borç biliyor,işte sanatçı budur,bu kadar samimi ve yürekten söyleyen ve çalan,ender sanatçılarımızdan birisi Musa Eroğlu,çok teşekkürler paylaştığınız için...
Eskiya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Şubat.2010, 01:45   #3
Ağşar
Yasaklı Üye

Ağşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 370

Level: 46 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 112 / 1125
Güç: 1201 / 24352
Tecrübe: 0%

teşekkürler emeklerinize
Ağşar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Ekim.2011, 18:21   #4
ali
Türkü Seven

ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 1

Level: 1 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 5
Güç: 1 / 90
Tecrübe: 21%

paylaşım için teşekkürler
ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Aralık.2011, 01:07   #5
MaNiAk
Turku Yolcuları Dostu

MaNiAk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 47

Level: 10 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 239
Güç: 44 / 3832
Tecrübe: 58%

Alıntı:
Köyde dogmus, büyümüs, olan biri olarak, her sene köyümü ziyaret ederim. Bu bir hasrettir. Bunu hiç ihmal etmedim. Simdi köyle sehir, sehirli ve köy kökenliler arasinda bir kopukluk var. Keske bu kopukluk giderilebilse. Böyle bir toplumda müzikle, gelenekle, türkü de törpülenir.
Kesinlikle çok doğru bir saptama.
Teşekkürler Pala Dayi.
Alt 16.Şubat.2012, 15:24   #6
Emrah.Denizli
Türkü Seven

Emrah.Denizli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Denizli
Konular: 4

Level: 2 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 40
Güç: 5 / 626
Tecrübe: 62%

Musa eroğlu Mersin Mut İlçesi Kumaçukuru köyünde doğmuştur.Kendisi Türkmen Tahtacı alevisi olan sanatçımız Ankarada yaşamaktadır.
Emrah.Denizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.Haziran.2016, 11:35   #7
aseesa
Türkü Aşıgı

aseesa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 2

Level: 5 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 104
Güç: 13 / 303
Tecrübe: 19%

ellerine sağlık
aseesa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.Haziran.2016, 19:38   #8
CCF
Emekçi Dost

CCF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 333

Level: 27 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 131 / 656
Güç: 312 / 2483
Tecrübe: 25%

İyi ki bu konuyu açtın. Ner zamandır kafamdaki bir soruyu da bu vesile ile bir yanıtlayan olur belki.
Musa Eroğlu'nun bir bestesi var: Adına kendisi "Telli Turnam" adını vermiş. Musa Eroğlu, neden bu adı verdi diye çok düşündüm. Neden "Telli Durnam" değil de "Telli Turnam"?
Aynı türküde bir de "sevgilim" sözcüğü geçiyor. Herekes bilir ki THM geleneneğinde "sevgilim" yoktur.
Yar vardır, sevdicek vardır, dost vardır ama başka hiçbir türküde "sevgilim" sözcüğüne rastlayamazsınız.
CCF isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.Haziran.2016, 22:28   #9
teldentele
Emekçi Dost

teldentele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İstanbul
Konular: 1578

Level: 46 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 114 / 1145
Güç: 1262 / 25038
Tecrübe: 81%

Alıntı:
CCF Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi ki bu konuyu açtın. Ner zamandır kafamdaki bir soruyu da bu vesile ile bir yanıtlayan olur belki.
Musa Eroğlu'nun bir bestesi var: Adına kendisi "Telli Turnam" adını vermiş. Musa Eroğlu, neden bu adı verdi diye çok düşündüm. Neden "Telli Durnam" değil de "Telli Turnam"?
Aynı türküde bir de "sevgilim" sözcüğü geçiyor. Herekes bilir ki THM geleneneğinde "sevgilim" yoktur.
Yar vardır, sevdicek vardır, dost vardır ama başka hiçbir türküde "sevgilim" sözcüğüne rastlayamazsınız.

Bilgisayarımda kayıtlı türkü sözlerinde kısa bir araştırma yaptım; içinde "sevgili/sevgilim" geçen çok az eser çıktı.

Evvel yarin sevgilisi ben idim
Şimdi uzaklardan bakan ben oldum
Hal bilmez elinden çektik yârenler
Benim cananım, benim sevgilim
Allah'sız değilim inan sevgilim
Kula kul olmadım işte o kadar (Mahzuni)
Esen yeller esen yeller
Sevgilimden mene haber

Halk müziğinde sevgilim sözcüğüne rastlanmıyor. Nispeten yeni eserlerde tercih ediliyor olabilir.
Sevdiğim, sevdiceğim kelimeleri yerine sevgilim kelimesini, belki yeni nesile daha tanıdık gelmesi için tercih etmiş olabilir.

Allı Turnam/Allı Durnam sorusu biraz daha çetrefilli. Yazılış olarak Turnam doğru, ama okurken Türkçenin kurallarına göre Durnam diye okursak kural ihlali yapmış olmayız. Musa Eroğlu, önceki albümlerinde Turnam diye mi okumuş, bakmak lazım. Hatırlayabildiğim kadarıyla, Allı Turnam öbeğinin kullanıldığı yerlerde, çoğu sanatçı tarafından Allı Durnam diye okunmuştur. Niye, bunu tercih etmemiştir, bir sebep bulamadım.

Ben bir zamanlar, Hasret Gültekin'in Cirigam isimli eserine takmıştım. Halâ da bu sözcüğün anlamını çözebilmiş değilim. Karıştırmadığım sözlük kalmadı, ama nafile.
Alt 31.Aralık.2016, 14:25   #10
met1
Türkü Seven

met1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 0

Level: 2 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 34
Güç: 4 / 43
Tecrübe: 38%

sagol, ellerine saglik
met1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Şu Anda Bu Konuyu Görüntüleyenler: 1 (Kayıtlı Üye: 0, Misafir: 1)

Seçenekler
Stil